codziennie nowe aktualizacje
Kiełbasa śląska – skład, wartości odżywcze, zastosowanie
Kiełbasa śląska to jeden z najpopularniejszych i najchętniej jadanych wyrobów mięsnych. Jest smaczna, pożywna i aromatyczna. Ma bardzo szerokie zastosowanie kulinarne. Jej ojczyzną jest – jak wskazuje sama nazwa – Śląsk. Nie wiadomo przy tym dokładnie, kiedy po raz pierwszy pojawiła się na stołach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat kiełbasy śląskiej, jej składu i wartości odżywczych.
Kiełbasa śląska – czym jest dokładnie?
Kiełbasa śląska to wyrób mięsny wytwarzany z rozdrobnionego mięsa z dodatkiem przypraw, umieszczonego w osłonce z jelita zwierzęcego lub sztucznej. Jest to wędlina wędzona, zwykle produkowana z mięsa wieprzowego. Na rynku dostępna jest przy tym również kiełbasa śląska wieprzowo-wołowa, a nawet kurczęca czy z indyka.
To jeden z najpopularniejszych, najbardziej uniwersalnych i najłatwiej dostępnych rodzajów kiełbas – znaleźć ją można w praktycznie każdym sklepie mięsnym i markecie. Jest pożywna i sycąca, a przy tym ma szerokie zastosowanie kulinarne.
Skład i wartości odżywcze kiełbasy śląskiej
Kiełbasa śląska składa się przede wszystkim z mięsa, najczęściej wieprzowego. Podstawowym wyznacznikiem jej jakości jest więc jego zawartość – ta waha się natomiast od około 64% do 96%. Zawiera ponadto przyprawy – to oczywiście sól, pieprz, a także czosnek, kolendra czy gorczyca.
Wprawdzie wysokiej jakości kiełbasa powinna zawierać głównie mięso, to często występującymi w niej składnikami są również substancje wypełniające, takie jak białko wieprzowe, woda, błonnik czy skrobia ziemniaczana. W jej składzie znaleźć można nierzadko także wzmacniacze smaku, barwniki, stabilizatory, substancje zagęszczające i środki konserwujące.
100 gramów kiełbasy śląskiej dostarcza organizmowi średnio 200-300 kcal. Taka porcja zawiera około 15-25 gramów tłuszczu, 15-20 gramów białka i 0-2 gramy węglowodanów.
Kiełbasa śląska – zastosowanie w kuchni
Kiełbasa śląska może być spożywana zarówno na zimno, jak i na ciepło. Świetnie sprawdzi się jako kiełbasa grillowa – jest to zresztą jeden z najczęściej wybieranych rodzajów kiełbas z przeznaczeniem do obróbki na grillu. Może być smażona i gotowana, a także pieczona na ognisku.
Dobrze smakuje jako dodatek do pieczywa, składnik kanapek czy przekąska albo przystawka (serwowana w kawałkach lub pokrojona na plasterki). Wykorzystywana również jest jako baza czy składnik dań na ciepło (np. zup czy leczo).
Kiełbasa śląska – marki i ceny
Obecnie na rynku jest duży wybór firm oferujących kiełbasę śląską. Jednymi z chętniej wybieranych produktów jest przy tym kiełbasa śląska Morliny, Krakus i Tarczyński. Równie często kupowane są wyroby marki Krakus. Popularnością wśród klientów cieszą się także produkty takie jak kiełbasa Biedronka Kraina Wędlin czy Lidl Pikok.
Średnie ceny kiełbasy śląskiej znajdują się w przedziale 20-40 złotych za kilogram produktu.